Ubiegamy się o złotą patelnię


*) 21 maja 2008

Dziś trochę o maturze i maturzystach.

Twierdzę, że maturzyści 2008 (i ci z paru wcześniejszych lat również) są przede wszystkim niezaradni (uogólniam, rzecz jasna, znam również super radzących sobie w każdej sytuacji maturzystów, ale ci mnie nie bulwersują). Pomimo dostępu do Internetu nie potrafią wykorzystać go do znalezienia potrzebnych informacji; mam wrażenie, że odwiedzają jedynie z kilka znanych sobie stron i jedynie w celach rozrywkowych.

To pierwsze wrażenie związane z maturzystami.

Drugie to takie, że istnieją tacy licealiści, którzy licealistami wcale być nie powinni i myślę, że w szkołach ogólnokształcących są po prostu nieszczęśliwi - wbijanie do głowy masy materiału wcale ich nie interesuje, wręcz frustruje, jestem natomiast pewna, że byliby świetnymi fachowcami kończąc szkoły zawodowe. Lepiej mieć dobrych mechaników niż byle jakich magistrów.

O językach obcych na poziomie podstawowym (a szczególnie angielskim) mogłabym napisać jeszcze z 5 postów... o tym między innymi, jak pewien zdający zamiast napisać, że na łóżku w hotelu zostawił złote pióro napisał, że w tymże pozostawił złotą patelnię. Na kwiatowym pączku. Część punktów otrzymał, bo instrukcje dla egzaminatorów mówią wyraźnie - punkty należy przyznawać na korzyść zdającego, a ten przecież mógł mieć ze sobą w podróży złotą patelnię... Kwiatowy pączek przekroczył jednak granice tolerancji mojej koleżanki-egzaminatorki.

Oczywistym skandalem jest nieprecyzyjne konstruowanie pytań maturalnych czy dodawanie typów zadań, których nie ma w żadnym syllabusie lub arkuszu maturalnym z lat poprzednich, ale nawet według licealistów (w tym tegorocznych maturzystów) w wielu szkołach poziom nauczania (a co za tym idzie poziom matur) jest równany w dół, a nie w górę.

Są oczywiście (znam takich) maturzyści błyskotliwi, inteligentni, oczytani i otwarci, ale czy oni (a w konsekwencji i my) nie tracą przez to równanie w dół?

Centralna Komisja Egzaminacyjna chyba odczuwa moje obawy tak samo, bo drukując w arkuszu maturalnym zadanie z matematyki z niekompletnym poleceniem "badała czujność zdających" .

*) Obrazek przedstawia kosz, w którym powinny znaleźć się według mnie arkusze maturalne 2008.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A bardzo proszę, wyrzuć to z siebie.